Жестоки реакции во јавноста за одлуката СЈО да го помилува Заев

Одлуката на СЈО да го помилува лидерот на СДСМ Зоран Заев и да го повлече обвинението за случајот „Пуч“ предизвика жестоки и бурни реакции во јавноста.

„Како не ви е срам“, „Професионалноста што ја имате е нула“, „Сега е веќе очигледно дека сте на една страна, срамота за правдата“, „Срамота, колку ви ги наполнија џебовите?“, се дел од реакциите на револтираните граѓани.

Тие доаѓаат откако Јанева продолжи со скандалозното и срамно однесување кое нема врска со право и правда и го повлече обвинението за предметот Пуч во кое еден од обвинетите е Заев.Јанева и СЈО откако претходно го ослободија од притвор Зоран Верушевски, сега тргнаа да го извлекуваат и Заев.

Скандалозната и срамна одлука на СЈО не е ништо неочекувано за оние кои го следеа судскиот процес. Заев практично и не се појави во судница наоѓајќи разно разни апсурдни и комични оправдувања за одложување на рочиштата, бегајќи од соочувањето со правдата. За цело време вршеше и притисок врз судот нарекувајќи го контролиран од раката на власта, кога вистината е спротивна: токму тој во координирана акција со СЈО бега од лицето на правдата, односно е спасуван и извлекуван како што е тоа случај и сега во оваа втора амнестија за Заев.

 
 
18.01.2017 - 12:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега