„Daily Caller“: Македонија и САД мора да ги победат непријателите – да почнеме со Џорџ Сорос

Колумна во про-републиканскиот „Daily Caller“ со наслов „Америка и Македонија мора да ги победат своите заеднички непријатели – за почеток Џорџ Сорос“ во која се зборува за изборите, улогата на Сорос, обидите на Сорос да го оневозможи формирањето на Влада, протестите во Њујорк и промената на политиката на САД кон Македонија.

Македонија влезе во 2017 и на почеток се постави на јака глобална позиција со неодамнешниот избор на искусниот политичар Никола Груевски, кој е избран како Премиер. Сепак, малата, затворена земја на Балканот продолжува да се соочува со протокот на имигранти во Европа кои се дел од нестабилноста на Блискиот Исток како и намерите на Фондацијата на Џорџ Сорос со граѓанското општество во Македонија. И покрај промената во раководството во САД, јасно е дека Македонија и понатаму се соочува со предизвици, и внатрешни и надворешни. Повеќе од еден милион луѓе се дојдени од Турција преку Грција и се обидуваат да влезат во Европската унија. И покрај тоа што Македонија не е крајната дестинација, земјата се справува со ситуацијата и на милионите луѓе и нуди безбеден премин преку Балканскиот пат од Грција до Западна Европа, се наведува во колумната.

Во текстот стои дека Македонија се покажала како силна, стабилна нација во текот на овој период на масовни немири во клучниот регион во Европа.

-Со сириската бегалска криза, иднината на Европа е неизвесна, а Македонија ја зазема водечката улога на ублажување и се погрижи за својот дел во борбата против тероризмот и заканата од ИСИС. Оваа идна членка на НАТО и покрај нејзината мала површина дејствуваше како примарен транзитен пат за бегалци кои бегаат од војните во земјите како што е Сирија, презема вонредни мерки за да се  решат и безбедносните и хуманитарните прашања кои се создадоа со бегалската криза. Уште повеќе, покрај тоа што е опкружена со три земји-членки на ЕУ и НАТО и со зголемување на политичката нестабилност која се заканува на Балканскиот регион, Македонија е оставена сама да се справи оваа криза.

Македонија одигра клучна во решавањето на глобално прашање кое што беше оставено пред нејзиниот праг. И како очигледен резултат на справувањето со овие предизвици, Македонија претрпе значителни трошоци. Но напорите помогнаа оваа земја која е под линијата на фокусот да се претвори во витален сојузник во борбата против ИСИС  и борбата против тероризмот во целост.

Во меѓувреме, Македонија се бори уште еден непријател во рамките на сопствените граници: милијардер Џорџ Сорос и неговата фондација. Сорос и неговата организација, преправени со маската на меѓународен партнер на граѓанското општество, се меша во Македонија и нејзината политика со години. Во периодот од повеќе од една четвртина од последниот век, американската група потроши  милиони долари за да се нападне партијата на ВМРО ДПМНЕ, без разлика дали во владата или опозицијата и секогаш со поддршка за СДСМ – поранешната Комунистичка партија на Македонија. Ова е јасен случај на обид да се купи влијание, се замеша во македонската политика и медиумите и да се создаде нестабилност во земјата и во регионот.

Како што македонскиот премиер Никола Груевски рече дека кога го опишуваше Сорос и неговата фондација “Неговата фондација, финансии и човечки ресурси е најмоќната фондација во светот која има политички цели. Сорос одлучи да го искористи своето богатство за да влијаат во две насоки – идеолошки за да се создаде т.н. “Отворено општество” и финансиски, преку шпекулации и претходно познат политички резултати во некои земји за да профитира на пазарот на акции. По одредено време, сите институции, министерства, можеби дури и владите и нивните разузнавачки служби се заразени со неговите ставови, неговата идеологија, неговите ставови и цели.” Мора да се напомени дека премиерот Груевски е првиот европски лидер кој отворено зборува и е директен против Џорџ Сорос , а моќта на Сорос во Европа е толку голема што многумина се плашат дури и да го споменат неговото име, се вели во колумната.

Зошто токму еден американски бизнисмен е заинтересиран да потроши милиони долари во Македонија?

Главната причина ги вклучува и финансиските и идеолошките интереси. Џорџ Сорос има за цел да ја ослаби Владата на Република Македонија, да изврши притисок врз изборите во земјата и да ја ослаби Европа преку искористување на бегалската криза во Македонија со цел да се намали вредноста на европската валута преку шпекулации. Сорос соработувал со амбасадорот на САД во Република Македонија и други влијателни личности за да ги спроведе своите планови и да го руши македонскиот политички систем.

За среќа, изборниот резултат покажа дека Џорџ Сорос и неговите пари не би можеле да победат. Македонците, сега ќе го дозволат тоа. Граѓаните на земјата гласаа за политичко лидерство и јасно покажаа каква земја сакаат, не е исто со она што го сакаат Џорџ Сорос и неговите поданици. Луѓето јасно кажаа: Македонците ќе ја контролираат иднината на Македонија. Но, Сорос не завршува тука – медиумите и влијателните луѓе, финансиран од неговиот Институт отворено општество имаат интензивна кампања со главна цел Груевски да не создаде коалиција со својот партнер ДУИ, кој е претставник на албанското малцинство. Во Република Македонија постои непишано правило дека победникот на изборите секогаш прави коалиција со партијата која има најмногу пратеници од албанската заедница, кои што претставуваат 25% од населението на земјата. Со ова се создава етничката хармонија во Македонија и преставува клучна држава за стабилноста на регионот. Сорос го напаѓа овој принцип со цел да се создаде нестабилност во целиот регионот. Но, луѓето јасно кажаа и сега е оставено на Груевски и неговиот албански коалициски партнер ДУИ да ја испочитуваат волјата на народот. Да се заврши со Сорос и да се донесе стабилност за сите во регионот.

Според зборовите на премиерот Никола Груевски, “Сорос не може да успее, бидејќи правдата е на наша страна. Без оглед на неговите мотиви, нашата борба е чесна и праведна. И никогаш нема да запре, а тој не може да не оттурне од патот на вистината и цели. Тој нема да не оттурне подалеку од Македонија “.

На 15 јануари македонската дијаспора во САД се собра во Њујорк пред кулата Трамп за да го поддржи изборот на Трамп за претседател и неговата борба против Џорџ Сорос и побараа од новоизбраниот претседател да и помогне на Македонија и во оваа борба. Новоизбраниот Претседател има соработници и сојузници во Македонија за време на овие значителни предизвици како што се Европската бегалската криза и борбата за слободен граѓански сектор. Оваа праведна и чесна борба ќе биде успешна.

 
 
25.01.2017 - 10:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега