Нетпрес: Договорена новата владина коалиција - составот на Владата ќе биде промовиран утре

ВМРО ДПМНЕ и ДУИ се пред договор за формирање на нова влада, јавува Нетпрес повикувајќи се на партиски извори.

Според информациите на порталот, договорот за нова владина коалиција во која ќе влезат партиите предводени од Никола Груевски и Али Ахмети е начелно постигнат.

Тимови на двете партии интензивно ги договараат останатите преостанати точки. До овој момент договорени се голем број прашања, додека се уште се отворени не толку значајни прашања.

Според објавените информации, официјално формирањето на новата влада ќе биде објавено утре.

Демократската унија за интеграција денеска во партиското седиште во Мала Речица одржува централно претседателство и на него според партиски извори Ахмети веќе предложил коалиција со ВМРО ДПМНЕ и се очекува истото да биде прифатено.

 

 

 
 
28.01.2017 - 16:52

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега