Димовски до Туфегџиќ: Во твојот глас се препознава само гласот на СОРОС

Илија Димовски денес во својата процедурална забелешка и нагласи на пратеничката од СДСМ Ивана Туфегџиќ, дека таа едиснствено што зборува е во име на СОРОС во македонското Собрание.

Имено, Димовски рече дека пред Туфегџиќ да зборува за иселување нека се обрати на функционерите во СДСМ и нека праша зошто Кумоново е градот со најмногу иселени и зошто Струмица е градот со најголем број на бугарски пасоши. Тој посочи дека во овие два града резултатот на владеењето на СДСМ е причината за иселувањето на младите.

 

Димовски исто така се задржа и на Законот за јазици кој што се крие не само од граѓаните на Македонија туку и од 70% од пратениците на СДСМ. Тој посочи дека законот мора итно да биде ставен на очиглед на јавноста и да се види како Заев се пазарел со државните интереси.

 

 

 

30.03.2017 - 12:55

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега