Ќе патувате? - проверете каква е состојбата на патиштата

Доколку некаде патувате, ова е моменталната состојба на патиштата низ Македонија.

Oд 29.08 на патниот правец А2 Гостивар-Кичево на планинскиот превој Стража од 1 до 1,5 км во правец на Кичево се изведуваат асфалтерски работи. Извршувањето на работите нема да има влијание при движењето на возилата и истите ќе се изведуваат во работните денови најчесто од 08:00-15:00 или 16:00 часот.

Режимите за сообраќај на тешките товарни возила на државните патишта во РМ се завршени.

Сообраќајот на сите останати државни патишта низ државата се одвива непречено, по суви и чисти коловози.

АМСМ препорачува внимателно возење, прилагодена брзина на движење и почитување на поставената сообраќајна сигнализација. Посебно внимание е потребно на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово-Велес, Маврово-Дебар-Струга, Демир Капија-Удово, Кочани-Делчево и Берово-Виница, каде е можна почеста појава на одрони.

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата. 

09.09.2013 - 10:16

најчитано сега