Фејсбук ги презема првите мерки по скандалот, ова се новитетите

Фејсбук по извештајот на порталот „Motherboard“, укина голем број страни кои огласувале или продавале броеви на социјално осигурување, адреси, телефонски броеви и наводни броеви на кредитни картички на повеќе десетици лица.

-Објавите кои содржат информации за броевите на социјалното осигурување или кредитни картички на Фејсбук не се дозволено и ние го отстрануваме материјалот кога ќе го откриеме, вели портпаролот на социјалната мрежа.

„Motherboard“ информираше дека хакери огласувале приватни податоци на социјалната платформа и дека Фејсбук со години ги држел тие украдени идентитети.

По оваа објава акциите на Фејсбук паднаа за 3,8 проценти на 159,58 американски долари.

 

 

 

26.04.2018 - 21:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега