Затворена компанијата што собираше лични податоци од Фејсбук

Компанијата ,,Кембриџ аналитикс “ е затворена по скандалот со преземањето податоци од над 87 милиони корисници на Фејсбук.

Компанијата беше осомничена дека без дозвола на корисниците , ги преземала личните податоци од Фејсбук за да бидат употребени во политички цели . Од фејсбук велат дека гипреземаат сите потребни мерки за да ги заштитат податоците на нивните над 2 милијарди корисници.

Портпаролот на ,,Кембриџ аналитика “ , Кларенс Мичел во денешната изјава вели дека вработените во компанијата работеле законски и постапувале лојално , но под притисок на медиумите нивните клиенти и снабдувачите ја напуштиле компанијата , по што станало неможно таа да опстане.

Банкрот прогласи и сестринската компанија ,,СЦЛ Елекшнс”.

 

 

 

02.05.2018 - 22:58

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега