Испливаа податоци на повеќе од 540 милиони корисници на Фејсбук: Секој кој ја посетил оваа страница, бил на мета

Детални информации за повеќе од 540 милиони корисници на Фејсбук со месеци биле јавно видливи, покажала истрагата на компанијата задолжена за безбедност на интернет.

Компанијата Апгард за време на рутинската контрола открила големо складиште на податоци на необезбеден сервер на Амазон кој го користиела една мексиканска фирма за друштвени мрежи.

Најголемиот дел од информациите кои содржеле имиња, коментари, реакции и идентификациони броеви, биле за посетителите на страницата „Култура колектива“ (Cultura Colectiva).

Таа страница соопштила дека податоците се собрани од интеракција со корисниците.

ПШриватните податоци како што се меил адреси и лосинки не биле на споменатиот серве, бидејќи Култура колектива нема пристап до таквите информации за корисниците.

Фејсбук соопшти дека неговите правила не дозволуваат податоците од друштвената мрежа да се чуваат во јавно достапните бази.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

04.04.2019 - 21:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега