Епл и администрацијата на САД работат на апликација за коронавирусот

Компанијата Епл во соработка со администрацијата на претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп и федералните агенции работат на изработка на мобилна апликација и интернет сајт за коронавирусот.

Апликацијата и интернет сајтот на корисниците ќе им даде упатства од државниот Центар за контрола и превенција на болести за коронавирусот, соопштија денеска и Епл и Белата куќа.

Апликацијата која ќе биде достапна под името „COVID-19“, а корисниците ќе можат да поставуваат прашања за симптомите, местата кои што се жаришта и фактори на ризик, а потоа же им се пружи упатство од Центарот за превенција и контрола на болести.

Користејќи официјални информации, апликацијата исто така ќе дава одговори на често поставуваните прашања за коронавирусот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

27.03.2020 - 19:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега