Ја откажаа онлајн наставата бидејќи хакери на учениците им пуштале порнографија

Сингапур им нареди на просветните работници да престанат да ја користат алатката Зум откако хакери ги натрупале училишните часови со порнографија.

Недоволната безбедност на апликацијата довела до забрана од страна на НАСА, но и други компании. Истото го направи и Илон Маск.

Во неодамнешниот инцидент, мајка на ученици рекла дека хакери влегле во Зум, објавиле порнографски слики во четот во кој имало и девојчиња и барале од нив „да ги покажат градите“, покажува локалниот извештај.

Оваа епизода е една од многу слични кршења на безбедноста кои се пријавени во изминатиот период, а кои растат зашто ученици учат преку оваа апликација поради пандемијата со коронавирусот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

10.04.2020 - 20:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега