Астроном со своето откритие го шокираше светот

Астрономот Патрик Мур од Британија го шокираше светот со откритието дека на 4 јануари 2014 година ќе се случи несекојдневен астрономски настан кој ќе овозможи луѓето да лебдата на Земјата.

Како што тврди Патрик на 4 јануари во 9 и 47 минути на планетата Плутон ќе помине зад Јупитер во однос на нашата планета, што ќе предизвика слабеење на гравитационата сила на Земјата. Тоа до некаде, ќе овозможи луѓето да можат да „лебдат“.

Според него  ако тој ден во истиот тој час скокнете во воздух, наместо да се приземјите за 0,2 секунди, тоа ќе се случи дури за три секунди.

26.12.2013 - 11:04

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега