Поради економската криза во Грција 40 семејства ги нудат своите деца на посвојување

Поради големата екониомска криза која владее во Грција 40 семесјтва од градот Алмиро испратија писмо до претседателот Каролос Папуљас, премиерот Андонис Самарас и претседателот на Парламентот Евангелос Меимаркис со барање привремено да ги посвојат нивните деца.

Како што пишуваат грчките медиуми тоа е единствен „ разумен чекор“ бидејќи државните службеници наспроти економската криза добиле помош од буџетот. Родителите, кои ги подготвиле и сите потребни документи за посвојување, иако со тешко срце, се подготевни на неодредено време старателството над своите деца да го предадат на државните службеници.

Во писмото до грчките политичари се испратени писма со документи на вкупно 120 деца

27.12.2013 - 12:15

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега