Нова истражување: Нема многу случаи на инфекција- можноста да се заразите на отворено е можна но многу ретка

Иако скоро целиот документиран пренос на коронавирус се случил во затворен простор, експертите велат дека е оправдано да се носи маската на отворено, иако постои мал ризик од заразување.

Носето маски на отворено првенствено се однесува на настани каде луѓето се премногу блиску еден до друг и не можат да држат растојание каде долго се зборува на пример на политички митинзи или забави на отворено.

Од почетокот на пандемијата, студиите главно потврдуваат зарази во затворени простории како што се ресторани, куќи, фабрики, канцеларии, конференции и јавен превоз.

Едно од 7.000 студии објавени во април ја потврди заразувањето на отворено, а станува збор за двајца Кинези од рурални области.

Во студија спроведена на 25.000 случаи, која сè уште не е разгледана, приближно шест проценти од случаите се поврзани со заразување на отворено, како што се спортски настани или концерти.

Овие се оградени области каде што физичкото растојание не се почитувало или каде што луѓето престојувале некое време и се движеле наоколу гласно зборувајќи или пеејќи гласно.

„Ние не идентификувавме буквално ниту еден случај што би бил поврзан со таканаречениот секојдневен живот на отворено“, изјави авторот на студијата Мајк Вид, професор на Универзитетот во Кантербери.

Податоците од студијата покажуваат дека за истите активности и растојание, отворениот простор е многу побезбеден од внатрешноста. На ова истражување работеа британски, американски и германски научници.

„Ризикот од пренесување е значително помал на отворено затоа што ослободените вируси се разредуваат побрзо во атмосферата“, напишаа експертите, споредувајќи го со чадот од цигари.

Најмалите честички што вирусот може да ги пренесе, аеросолите, можат да лебдат во воздухот неколку минути или часови, во зависност од вентилацијата на просторот. Акумулацијата на овие честички е можна во просторија со слаба вентилација. Тоа е, на пример, можно во тесен простор помеѓу две згради каде што нема циркулација на воздухот.

„Количината на аеросол потребна за заразувањето не е позната, но колку е поголема количината, толку се поголеми шансите за заразување“, рече Стив Елеџ, генетичар и експерт за вируси на Харвард.

Времето поминато во близина на заразено лице е клучен фактор. Една секунда не е доволна и веројатно се потребни неколку минути за да се зарази.

„Нема докази дека коронавирусот се пренесува со разминување на луѓе на отворено. Кога поминуваме покрај луѓе, можно е да“ собереме „мал дел од нивното издишување. Ризикот е многу мал, но маската не може да му наштети“, рече Линзи Мар, експерт за пренос на вирус на аеросоли од универзитет во Вирџинија Тех.

„Количината на аеросол потребна за заразувањето не е позната, но колку е поголема количината, толку се поголеми шансите за заразување“, рече Стив Елеџ, генетичар и експерт за вируси на Харвард.

Времето поминато во близина на заразено лице е клучен фактор. Една секунда не е доволна и веројатно се потребни неколку минути за да се зарази.

Постојат премногу можности за да може точно да се пресмета каков е ризикот од заразување на улица или во парк. Тоа зависи од ветрот, но и од ултравиолетовите зраци на сонцето, кои го деактивираат вирусот, пишува Франс24.

Сите индикации се дека ризикот е мал, но маските сепак се најефикасна безбедносна стратегија.

„Случаен минувач на улица може да кивне во исто време кога поминува покрај тебе“, сликовито објасни Кристал Полит, професор по епидемиологија на Јеил.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.10.2020 - 10:06

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега