Нова жртва од коронавирусот: Почина уште еден патник на крузерот

Четвртот патник од крузерот „Дајмонд принцес“ кој е закотвен на брегот на Јокохама почина денес како поседица на коронавирусот.

Во прашање е патник кој има повеќе од 80 години, а починал во болница.

Во Јапонија заразени се нови 851 лице со коронавирусот, а 691 се патници и членови на екипажот на крузерот.

Јапонскиот министер за здравство Кацунобу Като, сепак, изјави дека се уште е рано да се зборува за откажување на летните олимписки игри во Токио, кои почнуваат на 24 јули.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.02.2020 - 08:54

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега