Нови правила во Кина- Забрането давање приватни часови за пари

Кина ќе забрани давање приватни часови за пари од предмети од основно училиште со цел да се намали финансискиот притисок врз семејствата кои придонеле за нискиот наталитет, објави денес Синхуа.

Странските инвестиции во овој сектор ќе бидат забранети според правилата утврдени од Државниот совет, објави Ројтерс.

Политиката има за цел значително да ги намали финансиските оптоварувања со кои се соочуваат учениците и семејствата во рок од три години, соопшти новинската агенција.

24.07.2021 - 15:37

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега