НОВИ ПРОБЛЕМИ: Сити може да остане без шампионската титула од 2014 година

Манчестер Сити би можеле да останат без шампионската титула од 2014 година. Англиските медиумите најавуваат дека Премиер лигата може да го казни клубот со одземање на бодови. 

Сити ги прекршил финансиските правила во периодот од 2012 до 2016 година.

Во 2014 година тие беа шампиони со 86 поени, четири повеќе од најблискиот ривал Ливерпул. Па доколку Премиерлигата им одземе бодови барем пет бодови од таа сезона, тогаш титулата може да оди на „Енфилд Роуд“.

Претходно, УЕФА одлучи клубот две сезони да го суспендира од сите европски натпреварувања и дополнително да плати казна од 30 милиони евра. 

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.02.2020 - 11:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега