Ново рочиште за трагедијата во Ласкарци во Кривичен суд

Една недела по годишнината од трагедијата во близина на селото Ласкарци, во Кривичниот суд е закажано ново рочиште против шестемина обвинети за големата сообраќајна несреќа предизвикана од автобусот на компанијата „Дурмо турс“.

На последните рочишта за овој предмет беа презентирани извештаи од вештите лица од Судска медицина и психијатар, во кои се наведе дека шоферот, сега обвинет Маноил Трифуновски, боледувал од дијабетес, но тоа не било причина за забрана за извршување на работните обврски.

На 13 февруари 2019 година, околу 16:30 часот, по наплатната рампа „Глумово”, на патниот правец Скопје – Тетово, автобус на „Дурмо турс“ излета од патот, во која сообраќајка загинаа 16 лица, а над 35 поминаа со тешки повреди.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.02.2020 - 08:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега