Обвинителите ќе контролираат дали полицајците работат законски

 

Со измените на неколку Закони, на обвинителите ќе им се даде можност да ја контролираат полицијата.

Како што е наведено во Единствениот електронски нациоален регистар на прописи, се наведува дека целта е „примена на надворешниот независен контролен механизам во нашето законодавство за припадниците на Министерството за внатрешни работи со полициски овластувања и припадниците на затворската полиција. Еден од сегментите на овој механизам е воспоставување контрола од страна на јавното обвинителство“.

 

 

 

15.11.2017 - 09:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа