Обвинителот Донев: Задоволен сум од конечната одлука на Врховниот суд

Обвинителот од тогашното СЈО, Стевчо Донев, кој го застапуваше предметот „Тенк“ во судницата, е задоволен од одлуката на Врховниот суд, со која се потврдени пресудите од Апелациониот суд за Никола Груевски, Гордана Јанкуловска и Ѓоко Поповски.

– Добро е што се донесе конечна одлука од Врховниот суд за осудените од случајот „Тенк“, со што секако се потврдени и изречените казни, изјави кусо обвинителот Донев за Слободен печат.

За предметот „Тенк“ поранешниот премиер Никола Груевски беше осуден на две години затвор за примање награда за противзаконито влијание за набавката на луксузен „мерцедес“, ексминистерката за внатрешни работи доби казна затвор во траење од четири години, а поранешниот помошник-министер во МВР, Ѓоко Поповски беше осуден на шест години и шест месеци за злоупотреба на службена должност и овластување.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.09.2020 - 12:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега