Од утре започнува вакцинација против сезонски грип

Од утре започнува вакцинација против сезонски грип со комерцијални вакцини кои се наплаќаат по цена од 650 денари.

Дополнително бесплатни вакцини се обезбедени за 5 категории на граѓани и тоа :

1. За сите граѓани над 65 години, независно висината на нивната пензија

2. за сите лица со хронични болести, независно нивната возраст

3. за бремени жени

4. за деца до 6 години

5. и за здравствени работници.

Потребно е сите овие лица доколку сакаат да бидат вакцинирани со бесплатна вакцина против грип да добијат упат од својот матичен лекар.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

18.11.2019 - 20:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега