Одбиена понудата на Илон Маск – Твитер со контранапад против милијардерот

„Твитер“ го претстави својот контранапад против Илон Маск со воведување на корпоративен маневар познат како „отровна пилула“. Стратегијата има за цел да ја забави или блокира понудата на Маск од 43 милијарди долари за купување на оваа социјална мрежа.

Отровната таблета, дизајнирана од адвокатски канцеларии во 1980-тите за да ги заштити компаниите од корпоративни ограбувачи, во суштина дозволува целта за преземање да го преплави пазарот со нови акции или да им дозволи на постојните акционери кои не се понудувачи да ги купат со попуст. Ова значи дека секој што се обидува да ја преземе компанијата мора директно да преговара со управниот одбор.

Пилулата ќе биде лансирана кога кој било поединец или група луѓе кои работат заедно ќе купат 15 проценти или повеќе од акциите на „Твитер“. Маск моментално поседува повеќе од 9 проценти, пишува порталот „nytimes.com“.

„Твитер“ соопшти дека планот ќе биде на сила до 14 април следната година, додавајќи дека нема да ја спречи компанијата да води разговори за продажба со потенцијалните купувачи. Беше речено дека механизмот ќе даде повеќе време за преговори за договорот. Маск вчера ја објави својата намера да купи услуга на социјалните медиуми, купување за кое веруваше дека ќе му овозможи да ја смени политиката за умереност на „Твитер“.

16.04.2022 - 12:39

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега