ОФФест: Вечерва публиката ќе се забавува со музика од Мароко, Колумбија и Сенегал

На ОФФест вечер во МОБ ќе настапат експлозивните Ондатропика и моќната, хипнотичка мароканско-сенегалска комбинација Азиз Самауи и University of Gnawa.

Азиз Самауи е музичар и вокалист познат по својата работа со легендарниот бенд Orcherstre National de Barbes, како и по соработката со џез-фјужн легендата Џо Завинул. Роден во Маракеш, Самауи почнал да се занимава со музика уште од седумгодишна возраст. Својот прв професионален бенд го формирал на 14 години. „University of Gnawa“ е неговиот прв соло албум со кој стекна пофалби и признанија од критиката. Поимот Гнања се однесува на традиционалниот транс и исцелителската музика од граничниот регион помеѓу Мароко и Алжир, но неговите корени може да се најдат и во Сенегал, Гамбија и Мали.  

Зад Ондатропика, колумбискиот одговор на Buena Vista Social Club, се музичарот Марио Галеано и британскиот продуцент Вил Холанд. Бендот е формиран и ги бележи своите први настапи за време на Летните олимписки игри во Лондон. Обединува тим ѕвезди на класичниот и модерниот стил на колумбиската музика. Идејата е повторно да оживее традиционалниот звук со промоција на најдобрите музичари кои имале клучна улога во историјата на колумбиската музика. Првиот албум на Ондатропика е снимен во познатите студија Discos Fuentes во Меделин, за три недели, во јануари 2012 година, во продукција на популарната етикета Soundway Records. Опфаќа безвременски теми чии корени се во шеесеттите и седумдесеттите години, но и во прогресивните, модерни композиции на 21-от век.

Концертите и звукот на Похјонен се сметаат за револуционерни. Од 1996 година овој исклучителен музичар се фокусира на својот соло проект со екстремни и оригинални композиции, миди-електрична хармоника изработена по негова мерка, семплови во живо и ефекти, динамична сценска изведба, специјално осветлување и „сраунд“. Дизајнот на светлото и звукот се клучни елементи во неговиот перформанс. Похјонен за првиот соло албум „Киело” во 1999 година доби брилијантни критики. Оваа година се очекува да излезе неговиот нов соло албум.

 

 

најчитано сега