Орбан воведе вонредна состојба во Унгарија поради војната: Светот е пред економска криза

Унгарскиот премиер Виктор Орбан соопшти дека во земјата ќе биде воведена вонредна состојба од полноќ поради конфликтот во Украина.

Според неговите зборови, конфликтот во Украина ја загрозува енергетската и финансиската безбедност на државата.

„Гледаме дека војната  санкциите на Брисел донесоа до огромен економски потрес и драстично зголемување на цената. Светот се наоѓа на граница на економска криза. Владата од полноќ прогласува вонредна состојба“, кажа Орбан.

24.05.2022 - 20:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега