Османи на средба со Рот пред одлуката за почеток на преговори со ЕУ

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи во рамки на неговата турнеја по европските метрополи, денеска е во работна посета на Сојузна Република Германија на средба со германскиот државен министер за Европа и претставник на СР Германија во ЕУ, Мајкл Рот.

Централна тема на средбата, како што соопшти неговиот кабинет, ќе бидат европските интеграции на Република Северна Македонија, во насока на поддршката од страна на Владата на Сојузна Република Германија за одлуката за старт на преговорите во октомври, за која Бундестагот ќе расправа на седница на 26-ти септември.

Од Берлин, вицепремиерот Османи ќе отпатува за Варшава, каде ќе остари средби со државниот секретар за европски прашања при Министерството за надворешни работи на Полска, Конрад Шимански, а ќе се сретне и со министерот за надворешни работи на Република Полска, Јацек Чапутович.

Централна тема и на средбите во Полска ќе бидат европските перспективи на Република Северна Македонија, и поддршката во пресрет на одлуката за почеток на преговорите на Самитот на ЕУ во октомври.

Посетите на Берлин и Варшава преставува дел од европската турнеја на вицепремиерот Османи, за посета на европските метрополи, а во пресрет на октомвриските состаноци на Советот на Европската Унија. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.09.2019 - 08:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега