Османи: Вонредната состојба не значи ограничување на движењето по автоматизам

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи рече дека граѓаните не треба да бидат вознемирени со прогласувањето вонредна состојба.

Како што објасни тој во вечерашното гостување во емисијата „Патот кон“, на Алсат, вонредна состојба значи едноставно зголемување на овластувањата на Владата да донесува одлуки. Односно, не е точно дека со прогласување вонредна состојба, граѓаните нема да можат да се движат од град во град, или дека нема да има полициски часови.

 
 
 
 

 

 
 
 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.03.2020 - 21:38

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега