Осум дена притвор за Емил Јакимовски

Судија на претходна постапка вчера му одреди осумдневен притвор на Емил Јакимовски, поранешен вработен во Централниот регистар.

„Осумдневниот притвор му е одреден затоа што станува збор за скратена постапка, а исполнети се условите за опасност од бегство, бидејќи станува збор за дела против јавниот ред и моралот“, информираат од Кривичниот суд.

Јакимовски на ова има право на жалба до кривичниот совет на истиот суд.

Обвинителството утринава поведе постапка за загрозување на сигурноста при семејно насилство и по пат на информатички систем како и за непочитување судска наредба.

Обвинителството проценило, а Кривичниот суд прифатил дека постои основ Јакимовски да избега, па тој ќе биде пренесен во Истражниот затвор во Шуто Оризари.

Тој беше уапсен вчера и помина речиси 20 часа во полициска станица, по серијата вербални напади и деноноќно вознемирување на новинарките Мери Јордановска и Искра Коровешовска, а и по пријава за семејно насилство.

„Од страна на Единицата за насилен криминал при СВР Скопје, денеска се поднесени две кривични пријави против лицето Е.Ј.. Едната е за загрозување на сигурноста по член 144 став 2 од КЗ и неизвршување на судска одлука по член 377 став 5 од КЗ. Другата кривична пријава е исто така за сторени две кривични дела, загрозување на сигурноста по член 144 став 4 од КЗ“, информираа од МВР.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

19.01.2020 - 10:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега