Отекувањето на нозете укажува на голем здравствен проблем - за ова веднаш на доктор

Нозете може да ни отечат од замор, долго стоење или од топлото време, а доктор објаснува зошто не треба да ја занемаруваме оваа појава која може да биде опасна.

До оток доаѓа кога притисокот е во крвните садови и капилари, толку голем што течноста почнува да истекува од периферното ткиво. 

Според докторот Коридќ, отоците се секогаш зна и прв симптом за кардиоваскуларен проблем, хронични болести, проблеми со бубрезите или црниот дроб.

Може да биде дифузен или п оцело тело и локален на дел од телото.

Во секој случај за тоа итно се оди на доктор.

 

 

 

22.06.2018 - 12:21

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега