Откритие на холандските научници за Ковид-19: Анализата на отпадните води може да биде предупредување за појава на вирусот во градовите

Холандските научници успеаа да пронајдат коронавирус во отпадните води на еден град пред во тој град да бидат регистрирани првите случаи на коронавирус и со тоа претставија нова метода за рано предупредување на опасност од ширење на заразата.

Научниците утврдиле дека Ковид-19 може да се најде во столицата на заразеното лице и иако не се очекува канализацијата да стане важен пат на пренесување на заразата, со ширењето на патогените во локалната средина се зголемува и количината на вирусот во канализацијата. Ова го соопшти Гертјан Медема и неговиот тим од Институтот за истражување на вода во Ниухен.

Тие откриле генетски материјал на новиот коронавирус во постројка за прочистување на отпадни води во Амерсфорт на 5-ти март, кога во градот на 50-тина километри југоисточно од Амстердам се уште не бил регистриран ниту еден случај на коронавирусот, пренесува „Блумберг“.

Холандија првиот случај на Ковид-19 го потврди на 27-ми февруари, а неколку дена подоцна здравствените работници се разболеа на југот на земјата, што значеше дека заразата започнала експресно да се шири.

„Важно е да се собираат информации за присуството на новиот коронавирус во канализацијата за да знаеме дали канализациските работници се безбедни, но и да утврдиме дали анализата на отпадните води може да ни помогне да утврдиме во која мера Ковид-19 е присутен во нашата заедница“, изјави Медема, главен микробиолог во Институтот.

Тој и неговиот тим оценуваат дека новата метода би ги пополнила клиничките студии кои се ограничени на заболените од Ковид-19 со најизразени симптоми. Анализата на отпадните води може да биде метода на рано предупредување на појава на вирусот во градовите, но и на враќање на заразата.

„Откривањето на вирусот во канализацијата, дури и кога нема многу случаи на Ковид-19 не наведува на заклучокот дека анализата на отпадните води би можела да стане важно средство за следење на движењето на вирусот меѓу населението“, уверен е Медема.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.04.2020 - 10:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега