Ова чудо од летало го соборија Иранците: „Немаме намера да војуваме со САД, но ако е потребно подготвени сме“

Командатот на Иранската ревулуционерна гарда Хосеин Салами изјавил дека соборување на американскио дрон испрати јасна порака на САД.

Генералот рекол дека не сакаат војна со САД, ниту со било која друга земја, но сепак ако има потреа подготвени се.

Иранскиот генерал одржал говор кој го пренесувала државната телевизија, откако Америка официјално потврди дека е соборен нивни дрон.

Во прашање е беспилотно летало "global hok". Леѕалото е срушено во јужната провинција Хормозган. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

20.06.2019 - 13:04

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега