Падна косовската влада – Пратениците му изгласаа недоверба на Курти

По денешната маратонска седница на косовското Собрание, на кое на дневен ред беше ставена точката за гласање за доверба на Владата на Албин Курти, откако претходно тој без претходни конслултации го разреши министерот за внатрешни работи кадар на ЛДК на партијата на Иса Мустафа.

Вечерва со 82 гласа за, 32 гласа против и еден воздржан косовските народни избраници му изгласаа недоверба на владата на Албин Курти.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.03.2020 - 23:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега