Пандемијата го крена рејтингот на Болсонаро

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро никогаш не бил популарен од почетокот на мандатот во јануари 2019 година и покрај неговото спорно управување со здравствената криза, покажува денеска објавената анкета.

 

Стапката на поддршка за претседателот на државата која доаѓа од крајната десница порасна од јуни за 5 процентни поени и сега надминува 37 отсто, а стапката на непопуларност за падна за 10 поени и сега е 34 отсто, покажува анкетата на институтот Датафолх, спроведена на 11 и 12 август.

Ова е првпат од април 2019 година, во четвртиот месец од мандатот, стапката на поддршка за бразилскиот претседател да биде поголема од стапката на негативни мислења.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

14.08.2020 - 21:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега