По САД и Германија реагира за спорниот закон за ОВК

Откако амбасадорот на САД во Приштина Филип Коснет изнесе сериозни критики на сметка на законот кој Приштина планира да го усвои, а кој ја велича „ослободителната борба“ на терористичката ОВК, тоа го направија и други дипломатски претставници.

Тој закон, доколку биде усвоен, практично воведува вербален деликт меѓу граѓаните на Косово, денеска е на дневен ред на косовското собрание.

– Во демократското општество не би било добро да ги гуши расправите ограничувајќи ги со кривичен закон, наведе германскиот амбасадор Јорн Роде.

Швајцарската амбасада во соопштението изрази загриженост дека законот би можел да ја поткопа слободата на изразување, и ги повика косовските лидери да пронајдат други начини за да покажат почитување кон ОВК.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.08.2020 - 17:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега