Почина актерот Зоран Ранкиќ, познатиот Попара од хит серијата „Среќни луѓе“

Телевизискиот и театарски актер, писател и афористичар Зоран Ранкиќ почина на 85 години во Белград по долго и тешко боледување, јавуваат српските медиуми.

Во јавноста најмногу ќе остане запаметен како Никола Калабиќ од серијата „Последен чин“ и познатиот Попара од хит серијата „Среќни луѓе“.

Актерот, како што јавува РТС, пред десетина дена доживеал тежок мозочен удар, а имал и други здравствени проблеми.

Ранкиќ се остварил во бројни улоги во филмови и театарски претстави.

Времето и местото на погребот дополнително ќе бидат соопштени.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.12.2019 - 14:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега