Починаа 30 пациенти, 1160 новозаразени во Македонија

30 пациенти ја загубија битката со коронавирусот во изминатото деноноќие. Станува збор за  девет пациенти од Скопје (46, 54, 59, 67, 82, 67, 55, 64 и 61г), двајца од Куманово (62 и 69г), еден пациент од Штип (72г), еден од Велес (78г), шест пациенти од Битола (60, 77, 38, 66, 72 и 39г), тројца од Гостивар (56, 66 и 63г), еден пациент од Гевгелија (65г), еден од  Струмица (77г), еден од Кочани (65г), двајца од Делчево (66 и 68г), еден од Кратово (65г), еден од Кичево (61г) и еден пациент од Неготино (84г). Пациентите се починати во болнички услови.

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2864 тестирања, а регистрирани се 1160 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-472, Куманово-58,  Дебар-2, Штип-43, Прилеп-78, Тетово-61, Струга-29, Велес-32, Битола-87, Охрид-47, Кавадарци-32, Гостивар-22, Гевгелија-1, Струмица-39, Крива Паланка-6, Радовиш-2, Крушево-2, Кочани-15, Пробиштип-10, Демир Хисар-10, Македонски Брод -10, Пехчево-1, Берово-9,  Валандово-5, Виница-2, Делчево-12, Кратово-2, Свети Николе-17, Кичево-26, Ресен-17, Неготино-11.  

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 1094 оздравени пациенти од: Скопје-560, Куманово-55, Дебар-5, Штип-32, Прилеп-59, Тетово-51, Струга-22, Велес-35, Битола-47, Охрид-38, Кавадарци-31, Гостивар-26, Гевгелија-5,  Струмица-17, Крива Паланка-11, Радовиш-13, Крушево-3, Кочани-18, Пробиштип-1, Македонски Брод-1, Берово-3, Валандово-3, Виница-6, Делчево-5, Кратово-1, Свети Николе-8 ,Кичево-16, Ресен-4, Неготино-18.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 58608, бројката на оздравени пациенти е 36064, на починати е 1630, а бројот на активни случаи изнесува 20914. Од вчера се евидентираат три контролни теста, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 25706, активни 10039

• Куманово 3599, активни 940

• Дебар 440, активни 84

• Штип 2553, активни 536

• Прилеп 2844, активни 1040

• Тетово 3701, активни 977

• Струга 1362, активни 412

• Велес 1841, активни 704

• Битола 1897, активни 839

• Охрид 1506, активни 605

• Кавадарци 1144, активни 436

• Гостивар 2319, активни 856

• Гевгелија 694, активни 224 (50 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 126 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1636, активни 600

• Крива Паланка 409, активни 116

• Радовиш 406, активни 111

• Крушево 118, активни 69

• Кочани 1202, активни 303

• Пробиштип 345, активни 82

• Демир Хисар 195, активни 93

• Македонски Брод 161, активни 43

• Пехчево 96, активни 26

• Берово 347, активни 97

• Валандово 201, активни 73

• Виница 362, активни 171

• Делчево 425, активни 187 (117 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 150, активни 63

• Свети Николе 787, активни 221

• Кичево 1203, активни 500

• Ресен 442, активни 187

• Неготино 517, активни 280 (57 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2864 теста се преку: ИЈЗ-722, ЦЈЗ Скопје-85, Авицена-386, Биотек-280, МАНУ -255,  Жан Митрев (Филип Втори)-180, Систина со PCR метода -187, лабораторија Лаор –49, Судска медицина-14, ЦЈЗ Битола-142, Инфективна клиника-5, ГАК-11, Синлаб-59, Ремедика-23, лабораторија болница Козле-18, ЈЗУ (рапид тест) -448, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 322.875 тестирања на Ковид -19.  

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 632

• Гази Баба – 1488

• Аеродром -1460

• Карпош – 1166

• Центар – 1142

• Кисела Вода – 1235

• Ѓорче Петров – 877

• Бутел - 573

• Шуто Оризари – 211

• Студеничани – 50

• Сарај – 159

• Арачиново -33

• Илинден – 247

• Сопиште – 63

• Чучер Сандево – 98

• Петровец –131

• Зелениково -85

• Странец – 181

• Нераспределен- 208

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.11.2020 - 21:10

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега