Поддршка на „МојДДВ“ од Манчевски, досега скенирани 16,3 милиони фискални

Од почетокот на мерката поврат на 15 проценти од платениот Данок на додадена вредност (ДДВ) заклучно со вчера се скенирани 16.333.516 фискални сметки и е остварен промет од 8341,449,275 денари. Повратот од 15 проценти од пресметаниот ДДВ изнесува 135,893,436 денари или 2,210,000 евра.

Кампањата „Мој ДДВ“ ја поддржа министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски.

– Мерката дава резултати, забележано е и значително подобрување во односот на граѓаните кон нерегуларности при издавање фискални сметки. Бројот на пријави од страна на граѓаните за нерегуларности со фискални сметки е за 100 проценти поголем во однос на минатата година. Граѓаните активно бараат да им се издадат фискални сметки и со тоа учествуваат во намалувањето на сивата економија, велат од Министерството за информатичко општество и администрација.

Од почетокот на МојДДВ до почетокот на минатиот месец наплатата на ДДВ е зголемена за 10  проценти во однос на минатата година.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

06.09.2019 - 15:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега