Повторно инцеидент: Голема група мигранти го проби полицискиот кордон на границата на Унгарија

Поголем број мигранти утрово повторно го пробиле полицискиот кордон во собирниот центар Реска на границата на Унгарија. Локалните медиуми јавуваат дека тие пеш се упатуаат кон Будимпешта преку автопатот М5.
Локалните медиуми јавуваат дека утрово околу 10:30 поголема група мигранти се пробила преку полицискиот кордон и побегнала по патот. Според информациите,  тие се решиле на ваков чекор бидејќи не сакале да се регистрираат кај полицијата.

Сличен инцидент имаше и пред 2 дена кога поголема група мигранти го проби кордонот по што граничниот премин подолг период беше затворен.

 

 

Оцени ја веста

09.09.2015 - 12:13

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега