Повторно поскапување: РКЕ ги соопшти новите цени на горивата

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98, се зголемуваат за 0,50 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки  малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 07.06.2021 година, и со тоа  малопродажната цена на ЕУРОСУПЕР БС-95 изнесува 68,50 ден/лит, додека малопродажната цена на  ЕУРОСУПЕР БС-98 изнесува 70,50 ден/лит. 

Малопродажните цени на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), се  зголемуваат за 1,00 денар/литар, во однос на малопродажните цени утврдени со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за транспорт од 07.06.2021 година и со  тоа малопродажната цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) изнесува 61,50 ден/лит, додека малопродажната цена на  Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1), изнесува 61,00 ден/лит.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,348 ден/кг во однос на цената утврдена  со одлуката за утврдување на највисоки малопродажни цени на нафтените деривати и горива за  транспорт од 07.06.2021 година и со тоа малопродажната цена на Мазутот М-1 НС изнесува 35,237 ден/кг.

14.06.2021 - 12:46

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега