Пожар кај Отошница, над Марков манастир

Утрово околу 09.30 часот во Противпожарната Бригада на Град Скопје е пријавен пожар кај местото Отошница, над Марков манастир.

За МИА командантот на Противпожарната Бригада на град Скопје Владимир Симоновски информира дека веднаш е испратено возило и пожарот во тој дел од десната страна кон Отошница е изгаснат и нема никаква опасност.

Тој појаснува дека од другата страна на Отошница има чадење, но се работи за непристапен дел како срп до кој не можат да стигнат, и може да се интервенира само од воздух, но сепак нема никаква опасност.

Според Симоновски, пожарот најверојатно е предизвикан од страна на дрвокрадачи. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.03.2020 - 14:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега