Пожар во Ново Мексико, итно евакуирани 7000 жители

На жителите на село на југот на американската сојузна држава Ново Мексико им беше наредено веднаш да се евакуираат поради шумскиот пожар кој брзо се шири.

Официјални лица во Руидосо, село со 7.000 жители, ги повикаа жителите во понеделникот вечерта веднаш да се евакуираат и да не се обидуваат да собираат предмети или да ги заштитат своите домови, пренесува АП.

Јавната служба на Ново Мексико ја исклучи струјата во дел од селото поради пожарот, кој зафатил најмалку 5,1 квадратен километар во моментот на наредбата за евакуација, објави локалната телевизија КОАТ ТВ.

18.06.2024 - 10:45

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега