Пратениците не успеаја да го изгласаат Законот за ЈО, Џафери го поништи гласањето

Пратениците од мнозинството во Собранието не успеаја да го донесат предлог Законот за Јавно обвинителство.

Од присутните 113 пратеници, „За“ гласаа 74, а против „32“. За да се донесе овој Закон потребна е поддршка од две третини од пратениците.

По гласањето, претседателот на Собранието, Талат Џафери го поништи гласањето, поради тоа што рече дека не биле евидентирани гласовите на сите пратеници. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

16.02.2020 - 12:30

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега