Пребројани 93% од гласовите во Скопје: Даниела Арсовска во водство

ДИК привршува со пребројувањето на гласовите во Скопје.

Според податоците објавени на официјалната веб страна, обработени се 93,81% од гласовите.

Независната кандидатка поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Арсовска е во водство со освоени 80.585 гласови. Нејзиниот противкандидат од СДСМ, Петре Шилегов освои 74.437 гласови од граѓаните, што е за 6.148 гласа помалку од Арсовска.

Перо Георгиевски Камиказа од Левица освои 18.937 гласови, а кандидатот на ЛДП/ДОМ, Бени Шаќири има 8.516 гласа.

18.10.2021 - 13:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега