Преслава од „Преспав“ порача : Честит Свети Кирил и Методиј, празник на бугарската писменост и култура

Бугарската актерка Јана Маринова, која македонската јавност ја запозна по улогата на Преслава од македонската серија „Преспав“ вчерашниот празник Свети Кирил и Методиј го нарече празник на бугарската писменост и култура.

Денот на сесловенските просветители Кирил и Методиј по стариот бугарски обичај Јана си го присвои, па од улиците на бугарската метропола ја искористи можноста да го честита, како што вели, „Празникот на бугарската писменост и култура“!?

 
 
 
View this post on Instagram

m PDT

 

 

 

Добивајте вести на Viber

25.05.2019 - 12:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега