Прогнози од експерти: Што ги чека Германците во 2020 и 2021 година

Киелскиот институт за светска економија соопшти дека Германија дури во 2021 година може да очекува посилен раст. 

Потешкотиите во индустрискиот сектор, влијаат на услугите, го кочат растот и економијата. 

Во 2020 година се очекува Германија да има раст од 1.1 отсто, а тој ќе се зголеми на 1.5 отсто во 2021 година. 

Сегашниот слаб раст е резултат на рецесијата во индустријата. 

Се очекува дека личната потрошувачка во 2020 година ќе порасне за 1.5 отсто, а во 2021 година ќе скокне за 1.7 отсто. 

Се советува да се намали задолжувањето и да има нови вложувања. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.12.2019 - 15:01

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега