Прв пат во историјата Олимписките игри откажани- Натпреварувањето во Токио наредната година

По Европското првенство во фудбал, договорено е  и Олимпијадата во Токио да биде одложена за една година, а двете натпреварувања ќе се одржат во 2021 година!

Јапонскиот премиер Шинзо Абе и претседателот на Меѓународниот олимписки комитет (МОК) Томас Бах се договорија телефонски дека најдобро решение за сегашната состојба е да се одложат Олимписките игри за една година, па ќе се одржат во 2021 година, како и Европското првенство во фудбал,

„Го прашав претседателот Бах за можноста да се одложи натпреварот за една година, за да можат спортистите да се натпреваруваат во најдобри услови и натпреварот да се одржи во услови безбедни за конкурентите и гледачите. Претседателот Бах комплетно се согласи“, рече јапонскиот премиер.

Олимписките игри во 124 години од својата модерна историја никогаш не беа одложени, а беа откажани во 1916, 1940 и 1944 година во времето на светските војни

 

 

 

Добивајте вести на Viber

24.03.2020 - 15:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега