Путин ја продолжи забраната за продажба на руска нафта по цена ограничена од САД

Рускиот претседател Владимир Путин го продолжи до 31 декември декретот со кој се забранува продажба на руска нафта и нафтени деривати на странски правни и физички лица доколку договорите содржат услов за ограничување на цената што го поставија Соединетите Американски Држави и голем број други земји.

Уредбата за примена на посебни економски мерки во секторот горива и енергија во врска со воспоставувањето максимална цена на руската нафта и нафтените деривати од некои странски земји стапи на сила за прв пат на 1 февруари 2023 година и е продолжена неколку пати, пренесе Интерфакс.

Земјите од Групата 7 и Европската унија воведоа забрана за увоз на руска нафта и нафтени деривати, но им дозволија на бродарите на нивните земји да ги транспортираат и да обезбедат посреднички и други услуги доколку стоката се продава по цена што не ја надминува горната граница на цени утврдена од наведените земји.

13.06.2024 - 20:07

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега