Путин згрме на Бугарите: Ќе ја заобиколиме Бугарија лесно ако го одложуваш намерно „Турски тек“

Рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Бугарија дека намерно ја одложува изградбата на рускиот гасовод „Турски тек“ на нејзината територија и предупреди дека Москва може да најде начини да ја заобиколи Софија доколку е потребно, пренесува Ројтерс.

Премиерот на Бугарија Бојко Борисов пак негираше какви било намерни одложувања, велејќи дека изградбата започнала доцна - пред три месеци - затоа што Софија се придржува до правилата на ЕУ за јавни набавки, осигурувајќи дека Брисел не го блокира проектот, додаде британската агенција.

Говорејќи на заедничката прес-конференција со српскиот претседател Александар Вучиќ во руското одморалиште Сочи на Црното Море, Путин рече дека Бугарија „намерно“ го одложува спроведувањето на турскиот проток на нејзината почва.

„Ако бугарското раководство не го сака тоа (гасоводот„Турски тек“), ќе најдеме други начини да го реализираме во јужна Европа“, рече Путин, без да ги образложува деталите.

Во оваа прилика, Борисов за бугарската приватна телевизија БТВ изјави дека неговата влада ја забрзува изградбата на гасоводот и го покани Путин на посета да се увери лично.

„Секој има право да бара алтернативни правци. Бараме алтернативна диверзификација. Покрај тоа, малку е веројатно дека ќе бидат задоволни што Бугарија е толку лојална, силна членка на НАТО и Европската унија“, додаде бугарскиот премиер.

„Мојот одговор на претседателот Путин е дека тој е добредојден да нè посети и да види колкава е брзината со која градиме, во просек пет километри на ден. Почнавме доцна затоа што мораше да се спроведат многу процедури ... Ние се придржуваме кон правилата на ЕУ, па затоа е безбедно да се каже дека ќе го градиме (гасоводот)“, рече Борисов.

Русија гради две линии на гасоводот „Турски тек“, со капацитет од 15,75 милијарди кубни метри (БКМ) гас секоја година. Првиот крак е наменет за снабдување на Турција со гас, а вториот треба да оди од турската граница преку Бугарија кон Србија и Унгарија. Москва планира да ја започне првата линија следниот месец, додека лансирањето на втората зависи од изградбата на потребната инфраструктура за гас во Бугарија, Србија и Унгарија, пренесува Ројтерс.

Во Србија, 370 километри цевки се заварени на трасата на Турскиот тек, долг 403 километри, а ќе бидат завршени како што беше планирано до крајот на годината, изјави за новинарите во понеделникот заварувачот на рускиот гасовод Димитри Јакушев, кој работи на делот Поморавjе. Бугарија потпиша договор од 1,1 милијарди евра со групата Аркад, предводена од Саудиска Арабија, за изградба на гасоводот од 474 километри низ нејзината територија.

Софија се надеваше дека гасоводот ќе биде оперативен до мај 2020 година, но бидејќи договорот беше потпишан пред само три месеци, тој го помести рокот за крајот на следната година.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.12.2019 - 08:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега