Расте бројот на загинати во разорниот потрес во Турција - Уште се бројат жртвите

Бројот на жртви од земјотресот што со јачина од 6,9 степени по Рихтеровата скала вчера ја погоди Турција се искачи на 31, бројот на повредени е 1.556 додека спасувачките екипи и натаму трагаат по преживеани под урнатините.

Епицентарот на земјотресот беше во близина на градот Сирвиџа, на длабочина од 6,7 километри.

По најсилниот потрес, следуваа уште два со јачина од 5,4 и 5,1 степени. Провинцијата Елазиг се наоѓа на 750 километри источно од Анкара.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.01.2020 - 11:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега