Речиси 3.400 смртни случаи во САД како последица на Ковид-19

Во САД се регистрирани 3.393 смртни случаи поврзани со новиот коронавирус, што е над бројот на смртни случаи во Кина. Таа цифра ги става на третото место во светот зад Италија и Шпанија, јавија американски медиуми.

Здравствените власти ги повикаа Американците да ги почитуваат мерките за да спречат ширење на коронавирусот и да останат во своите домови.

Повеќе од 800.000 луѓе се заразени со Ковид-19 досега во светот и пријавени се повеќе од 39.000 смртни случаи.

Во Италија, 11.591 луѓе починаа од коронавирусот, и 8.198 во Шпанија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 19:02

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега