Ристовски: Има механизми и законски постапки со кои ќе се прочистува судството

Имаме доволно механизми во сегашните законски решенија кои досега не се применувале, истакна Оливер Ристовски, заменик министер за правда,и член на ЦО на СДСМ на трибината „Правда наместо амнестија“.

Државната комисија за спречување на корупција најави дека во годишниот план за 2020 година,во првото тромесечие, ќе влезе проверката на судии и јавните обвинители . Ќе се проверува и оценува постоење на непотизмот, на начиниот на кој се избрани, знаеме како се избираа во периодот од 2006-2016 година, посочи Ристовски.

Од друга страна УЈП врз основа на законски основи и механизми за спроведување на постапки за потекло на имот и нивните примања, истакна Ристовски.

Тоа всушност меѓу другото значи прочистување на судството, заклучи Ристовски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.12.2019 - 19:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега