Русија: Ќе се употреби нуклеарно оружје само во „вонредна ситуација“

Руското министерство за надворешни работи соопшти дека Русија би користела нуклеарно оружје само во „вонредни состојби“ и дека нема интерес за директен конфликт со НАТО и САД.

Портпаролот на министерството кажа дека нуклеарно оружје би се искористило само како одговор ако се изврши таква агресија кон Русија.

Исто така, Русија смета дека нема потреба да се користи нуклеарно оружје за време на воената операција во Украина.

19.08.2022 - 19:17

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега